Tikriausiai ne kartą teko girdėti pasiteisinimą, jog prasta dantų būklė – visos šeimos bruožas. O galbūt šį pasiteisinimą naudojate ir Jūs patys? Taip, tikra tiesa, polinkį į kai kurias burnos ertmės ligas iš tiesų galima paveldėti, tačiau lemtingą vaidmenį suvaidina ne kas kitas, o prasta priežiūra. Piktnaudžiavimas daug angliavandenių turinčiu maistu ar atsainus dantų valymas tampa emalį ardančio ėduonies atsiradimo priežastimi.
Atsiradus ėduoniui, burnos ertmėje atsiranda rūgščių, kurios paskatina kalcio ir kitų mineralinių medžiagų sumažėjimą ir taip susilpnina emalį. Ėduonis visuomet turi keletą stadijų. Iš pradžių ant dantų paviršiaus pasirodo tamsesnės ar šviesesnės dėmelės. Vėliau emalis šiose vietose suminkštėja ir ima kamuoti nemalonūs pojūčiai – skanaujant karštą arbatą ar valgant šaltus ledus nudiegia dantį, o apsilankius pas gydytoją odontologą paaiškėja, kad danties paviršiuje atsivėrė kariozinė ertmė – „skylutė“.
Nors LR Odontologų rūmų atlikta apklausa atskleidė, kad beveik 80 proc. mūsų šalies gyventojų mano tiksliai žinantys, kaip pasirūpinti savo dantimis, tiek suaugusiųjų, tiek vaikų dantų būklė rodo visai ką kita. Viena didžiausių problemų yra ta, kad tėvai neretai turi per mažai kantrybės arba gauna per mažai informacijos apie tai, kaip formuoti vaiko gebėjimus prižiūrėti dantukus. Šios klaidos gali lemti tai, jog vaikui ateityje teks dažnai kentėti dėl ėduonies ir nuolat varstyti odontologų kabinetų duris.
Puiku, jeigu žinote, kaip taisyklingai prižiūrėti savo dantis ir Jūsų vonios kambaryje puikuojasi ne tik dantų šepetėlis ir pasta, bet ir dantų siūlas, tarpdančių šepetėlis ir skalavimo skystis. Tačiau reikėtų nepamiršti ir nepakeičiamo odontologo vaidmens. Šio gydytojo pareiga – ne tik taisyti dantis ir gydyti burnos ertmės ligas, bet ir pasirūpinti, kad Jums pavyktų išvengti bet kokių su burnos ertmės sveikata susijusių problemų. Tačiau ar pamenate, kada paskutinį kartą lankėtės šio specialisto kabinete ne dėl danties skausmo, o profilaktiškai? Tyrimų duomenimis, profilaktiškai burnos sveikatą tikrinasi vos kas ketvirtas mūsų šalies gyventojas.
Jeigu nepavyko išvengti ėduonies sukeltų dantų emalio pažeidimų, būtina kuo skubiau pritaikyti terapinį gydymą. Negydomos kariozinės ertmės tik didėja, o tai reiškia, kad Jums teks kęsti gyvenimo kokybę trikdantį skausmą. Be to, infekcija gali patekti į danties šaknų kanalų sistemą ir ten gali sukelti uždegimą. Dantų šaknų kanalų gydymas – daug sudėtingesnis ir brangesnis, tad jeigu įtariate, kad Jūsų dantys yra pažeisti ėduonies, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Ėduonis gydomas pasitelkiant terapinį gydymą. Paprasčiau tariant, tai yra visiems žinomas dantyse atsiradusių „skylučių“ plombavimas. Viskas, ką reikėtų žinoti apie šią procedūrą:
Ruošdamiesi vizitui, pateikite žemiau esančius duomenis ir mes su Jumis susisieksime kaip galima greičiau.